Film w Edukacji i Wychowaniu

Fundacja Innowacji Sołeczno Kulturalnych realizuje projekt  „Wykorzystanie filmów z festiwalu EDUKINO w edukacja historyczna młodzieży w ramach 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej”. Projekt realizowany jest w  oparciu o grant Biura Edukacji M.ST. Warszawa w roku szkolnym 2019-2020 w szkołach warszawskich.

Celem zadania jest stworzenie uczniom, możliwości poznania ciekawej historii Polski poprzez prezentację fragmentów z filmów mówiących o ważnych historycznie momentach. Prezentacja będzie wstępem do warsztatów, w których uczniowie będą wykonywać działania inspirowane oglądanym filmem. Przykładowo uczniowie obejrzą fragment filmu: "Dywizjon 303" Sławomira Malinowskiego, który opowiada o sytuacji, kiedy pilot z powodu braku paliwa musiał skoczyć z samolotu do Kanału La Manche. Skacząc lotnik stał się rozbitkiem pływającym na tratwie ratowniczej. Zadaniem uczniów jest wcielić się w dryfującego na tratwie lotnika i uszeregować 15 przedmiotów, które ma w tratwie od najbardziej do najmniej potrzebnych. Zadanie to uczniowie wykonują indywidualnie i zbiorowo. Podczas ćwiczeń młodzież uczy się historii z okresu II wojny światowej i pracy zespołowej w grupie.

Radosław” Małgorzaty Bramy. Film opowiada o jednym z mało znanych dowódców Powstania Warszawskiego Janie Mazurkiewiczu, który był nie tylko uczestnikiem powstania, ale także legionistą, oficerem wywiadu, wykładowcą taktyki piechoty w Szkole Wojskowej w Rembertowie. Podczas warsztatów młodzież uczy się budować platformę do przyjęcia zrzutu broni z samolotu lecącego z zaopatrzeniem dla walczących powstańców. Podczas warsztatów młodzież uczy się historii z okresu II wojny światowej i kreatywnej pracy zespołowej.

Listy śmierci” Hanny Etemadi, film opisuje jak jeszcze przed wybuchem II Wojny Światowej Niemcy układali listy Polaków przeznaczonych do likwidacji po wkroczeniu do Polski. Po filmie przeprowadzone będą warsztaty, podczas warsztatów młodzież uczy się historii z okresu II wojny światowej i pracy zespołowej.

Enigma sukces poznańskich matematyków” Joanny Malinowskiej, prod. Uniwersyteckie Studio Filmowe UAM.  Film dokumentalny przedstawiający ogromny udział wykładowców i absolwentów matematyki Uniwersytetu Poznańskiego w złamaniu kodu niemieckiej maszyny szyfrującej ENIGMA. Ogromna wiedza i talent trzech absolwentów matematyki Uniwersytetu Poznańskiego: Mariana Rejewskiego, Henryka Zygalskiego i Jerzego Różyckiego miały udział w  szybkim zakończenia II wojny światowej oraz ocalenia wielu istnień ludzkich. Podczas warsztatów młodzież uczy się historii z okresu II wojny światowej i prostych technik deszyfracji informacji.

Dzięki narracji filmowej młodzież może zbudować własny skrypt poznawczy–jak interpretować ważne momenty z historii Polski. Taki skrypt pozwoli jej uczyć się historii ze zrozumieniem.

 

Ta strona może zbierać informacje w postaci plików cookies firm trzecich. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w Twojej przeglądarce.