Już dziś zapraszamy na VIII edycję festiwalu!

21- 23 listopada 2017 r.
Muzeum Narodowe w Warszawie

     AKTUALNOŚCI

     Miło nam zapowiedzieć zupełnie nowy charakter wielu tegorocznych wydarzeń festiwalowych. Nowymi punktami w programie będą:

Warsztat „Jak stworzyć dobry scenariusz filmu edukacyjnego” adresowany do nauczycieli, naukowców i studentów zainteresowanych współpracą z producentami filmów edukacyjnych;
Konkurs na najlepszy scenariusz filmu edukacyjnego;
Konkurs na najlepszy konspekt lekcji, jaką można poprowadzić w oparciu o wybrany film z naszej FILMOTEKI;
Debata na temat przyszłości filmu edukacyjnego, która odbędzie się w ramach konferencji dla nauczycieli, poświęconej wykorzystaniu filmu w edukacji szkolnej.

 

NASZ GOŚĆ SPECJALNY

Swój udział w festiwalu EDUKINO 2017 zapowiedział:

ERNEST BRYLL
Kierownik literacki
Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

 Poeta, prozaik, dramaturg, dziennikarz, krytyk filmowy, dyplomata, ambasador RP w Irlandii  (1991-1995). Tłumacz z języka irlandzkiego, czeskiego i jidysz, autor tekstów piosenek, członek Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, polskiego i irlandzkiego PEN Clubu, a także SEC (Society of European Culture), laureat licznych nagród, w tym Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2017 r.

Z filmem związany jako kierownik literacki Teatru Telewizji (1963-1967), kierownik literacki zespołu filmowego Kamera (1967-1968), kierownik literacki zespołu filmowego "Wektor" (1968-72), wykładowca na wydziale filmu Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach (1978-1979), kierownik artystyczny zespołu filmowego Silesia w Katowicach (1978-1983), doradca literacki zespołu filmowego Oko (1984-1985), doradca literacki 2 programu TVP (1995-1998), konsultant telewizji Wizja TV (1998 - 2001), konsultant Telewizja Puls - Niepokalanów (2003 - 2006), obecnie kierownik literacki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

         ZAJRZYJ DO FILMOTEKI !

    Niezależnie od pory roku, zapraszamy wszystkich zainteresowanych do naszej FILMOTEKI. Prezentujemy w niej wszystkie interesujące filmy o walorach edukacyjnych, które obejrzała festiwalowa publiczność dotychczasowych edycji festiwalu. Nazbierało się tego już całkiem sporo… Szukanie filmu nie jest trudne. W zakładce FILMOTEKA wystarczy wybrać interesującą nas kategorię.

Większość filmów udostępniamy na naszej stronie w całości. Te, których nie mogliśmy tu udostępnić, anonsują trailery wzbogacone opisem i informacją na temat możliwości ich zakupienia.

O FESTIWALU

Witamy na naszej stronie!

Od siedmiu lat w listopadzie promujemy film edukacyjny.

Pokazujemy festiwalowej publiczności najlepsze nowe filmy krótkometrażowe o wysokich walorach edukacyjnych i artystycznych. Najlepsze z nich nagradzamy festiwalową statuetką - Złotym Kopernikiem.

     Co roku festiwalowa publiczność przekonuje się, że:
film może zmienić porcję wiedzy w atrakcyjną, czasem trzymającą w napięciu, opowieść o wysokich walorach artystycznych;
  dobra narracja filmowa zmienia badanie trudnych zagadnień w fascynującą przygodę, której szczegóły zapamiętuje się trwale i bez wysiłku.

     Zachęcamy nauczycieli i uczniów do korzystania z filmów, których wartość edukacyjna sprzyja realizacji podstawy programowej kształcenia ogólnego w edukacji szkolnej na różnych jej etapach, jak również takich, które rozwijają pasje poznawcze i inspirują do pogłębiania różnorodnych zainteresowań. Udział w festiwalu rozwija u młodzieży nie tylko zainteresowania, ale i kompetencje do odbioru filmu  dokumentalnego i popularno-naukowego.

     Spektrum zagadnień prezentowanych w festiwalowych filmach jest szerokie i z roku na rok ewoluuje. Obok  tematyki podążającej za podstawą programową - odkrywczych i atrakcyjnych filmów historycznych, interpretacji literackich, czy filmowych prezentacji praw i zjawisk natury - poczesne miejsce zajmują filmy o sztuce i obrazy odsłaniające ukryte mechanizmy zjawisk, które coraz częściej obserwujemy w życiu społecznym, a które niosą zagrożenia, jakich młodzi często nie dostrzegają. Osobną, interesująca kategorię stanowią filmy i podkasty poświęcone rozwojowi osobistemu.

--------------------------------------------------------------

     Wydarzenia festiwalowe są okazją do szerokiego oglądu i oceny obecnej kondycji filmu edukacyjnego w Polsce, a zarazem forum dyskusji i laboratorium eksperymentalnym badającym możliwości stymulowania jego rozwoju. Zaproszeni twórcy, producenci i dystrybutorzy filmu edukacyjnego spotykają się z odbiorcami: z reakcjami, opiniami i pytaniami młodych widzów, a ze strony przedstawicieli władz oświatowych, dyrektorów szkół i pedagogów zainteresowanych wykorzystaniem filmu w pracy z uczniem - z informacją na temat potrzeb, trudności i oczekiwań.

     Tegoroczny program festiwalu penetrować będzie różne możliwości współpracy środowisk filmowych ze środowiskami naukowymi i szkolnymi, co powinno zaowocować wzmożoną produkcją filmów edukacyjnych z jednej strony, a z drugiej - bardziej powszechnym korzystaniem z filmu w edukacji szkolnej.

  • Patroni festiwalu
  • Patroni medialni festiwalu

Ta strona może zbierać informacje w postaci plików cookies firm trzecich. Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w Twojej przeglądarce.